Що таке псоріаз

Псоріаз – це одне з найдавніших, але досі загадкових шкірних захворювань. Його називають «хворобою імператорів» та «лускатим лишаєм». Але вражає ця недуга аж ніяк не тільки знатних осіб і не є заразною, хоч і виглядає схожою на справжній лишай. Що є псоріаз і чому з’являється? Якщо відповідь на перше питання відома, то на друге її досі не знайшли. Перші описи псоріазу зустрічаються ще в медичних трактатах I століття нашої ери. Ним хворів Йосип Сталін, а Уїнстон Черчілль, який також страждав від цієї хвороби, обіцяв відлити золотий пам’ятник тому, хто зможе знайти засіб для лікування від недуги. Сучасні медики визначають псоріаз як хронічне захворювання шкіри, що має аутоімунний характер.

Зовні хвороба виглядає так: шкіра покривається цятками з дрібними лусочками, які нашаровуються один на одного. Папули мають діаметр від 2 мм до 3 см і розташовуються в основному на згинах ліктів і колін, руках, тулубі, волосистій частині голови. Самі лусочки сріблясто-білі, легко відшаровуються, під ними виникає червона блискуча шкірка, на ній виступають дрібні крапельки крові.

Коли хвороба прогресує, подібним висипом може покритися все тіло, навколо папул з’являється червоний обідок, шкіра свербить. Коли бляшки починають розсмоктуватись, процес йде з середини. В результаті папули набувають кільцеподібної форми.

Етіологія та патогенез псоріазу досі не розгадані. Іншими словами, хвороба може початися будь-коли і під впливом будь-яких факторів. Є різні теорії походження псоріазу: спадкова, вірусна, алергічна, обмінна, неврогенна та ін Але фахівці сходяться на думці, що дуже часто недуга виникає на тлі сильних стресів і нервових потрясінь.

Псоріаз – хронічна хвороба, лікувати її можна, але вилікувати остаточно не можна. Втім, іноді вона може зникнути сама – так само зненацька, як і з’явилася. Хворим на псоріаз показана дієта, в якій обмежений прийом жирів і вуглеводів, гострих і солоних страв. Їм не можна пити алкоголь. Для усунення неприємних проявів у вигляді сверблячки та висипу призначають антигістамінні препарати та гіпосенсибілізуючі ліки, вітаміни. Уражені місця мажуть спеціальними кремами та мазями, які також призначає лікар після обстеження. При псоріазі необхідно час від часу проводити санаторно-курортне лікування в місцях, де є сірководневі і радонові джерела. Благотворно на хворих на псоріаз впливають морські ванни і перебування на сонці.